Ekonomi

AB düzenleyicileri EEX ve Nasdaq birleşmesinin etkilerini araştırıyor

AB antitröst yetkilileri şu anda Avrupa Enerji Borsası’nın (EEX) Nasdaq‘ın Avrupa elektrik ticareti ve takas operasyonlarını satın almasının potansiyel piyasa etkisini araştırıyor. EEX’in ürünleri bir araya getirerek piyasa hakimiyetini güçlendirebileceği, bunun da potansiyel olarak fiyatların artmasına ve rakipler için piyasaya giriş engellerine yol açabileceği endişeleri dile getiriliyor.

Avrupa Komisyonu, ilgili şirketlerin rakiplerine ve müşterilerine bir anket dağıtarak konuyla ilgili aktif bir şekilde girdi arıyor. Yanıtlar bu hafta başında talep edildi. Komisyon’un soruşturması özellikle birleşen şirketin bir pazardaki güçlü konumunu benzer pazarlardaki konumunu güçlendirmek için kullanma olasılığını hedefliyor.

Soru formunda, birleşen şirketin sabit bir ücret karşılığında ürünleri bir araya getirip getiremeyeceği ya da bir ürünün satın alınmasını başka bir ürünün satın alınmasına bağlı kılıp kılamayacağı araştırılıyor. Bu sorgulama, Komisyon’un geçen yıl dile getirdiği, birleşmenin daha yüksek işlem ücretleri veya piyasa katılımcıları için daha zorlu koşullarla sonuçlanabileceği yönündeki endişelerden kaynaklanıyor.

Nasdaq ile birlikte 800 aktif katılımcısıyla Avrupa’nın önde gelen elektrik ve doğal gaz borsası olan EEX, Komisyon’un endişelerine geçen yıl yanıt verdi. Birleşmenin İskandinav ülkelerinde (Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç) ya da başka bir AB ülkesinde rekabeti önemli ölçüde azaltmayacağını belirttiler. Ayrıca anlaşmanın iki kuruluş arasındaki rekabeti ortadan kaldırmayacağını ve piyasanın anlaşmaya tepkisinin olumlu olduğunu iddia ettiler.

Komisyon devam etmekte olan değerlendirmeyle ilgili olarak kamuya açık bir yorumda bulunmadı. Bu incelemenin sonucu, Avrupa elektrik ticareti ve takas piyasalarının gelecekteki görünümünü anlamak için çok önemli olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu