Ekonomi

ABD enflasyonu Mart ayı için tahminlerle uyumlu

Mart ayında ABD enflasyonu piyasa tahminlerine paralel olarak ılımlı bir artış gösterdi. Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu Cuma günü, Federal Rezerv tarafından yakından takip edilen kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin %0,3 oranında arttığını bildirdi. Bu rakam, Şubat ayında görülen ve revize edilmemiş olan artışla eşleşiyor.

Mart ayına kadar geçen bir yıllık süre zarfında enflasyon oranı Şubat ayındaki %2,5 seviyesinden %2,7’ye yükselmiştir. Bu oran, aylık %0,3 ve yıllık %2,6 artış bekleyen ekonomistlerin tahminlerinin biraz üzerindedir. Federal Rezerv %2’lik bir enflasyon hedefliyor ve zaman içinde bu seviyeye geri dönmek için aylık %0,2’lik enflasyon oranları gerekli görülüyor.

Özellikle ulaştırma, finansal hizmetler ve sigorta gibi hizmetlerde fiyat baskılarının arttığına işaret eden ilk çeyrek öncü gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) raporu nedeniyle enflasyonun beklentileri aşabileceğine dair endişelere rağmen, yılın ilk iki ayında ağırlıklı enflasyon artışının gerçekleştiği görülmektedir.

Federal Rezerv’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda mevcut faiz oranlarını koruması bekleniyor. Gösterge gecelik faiz oranı Temmuz ayından bu yana %5,25 ila %5,50 aralığında sabit tutulmaktadır. Mart 2022’den bu yana politika faizi 525 baz puan artırılmıştır.

Finansal piyasalar tarafından daha önce yapılan tahminler Mart ayı gibi erken bir tarihte ilk faiz indiriminin yapılacağını öngörüyordu, bu tahmin daha sonra Haziran ayına ertelendi ve şimdi de Eylül ayına ertelendi. Bu değişim, yıl boyunca işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin verilerin sürekli olarak beklenenden yüksek çıkmasına bir yanıt niteliği taşıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu