Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Düşüşle Başladı

Altının gram fiyatı güne düşüşle başladıktan sonra 1.652 liradan işlem görüyor.

Altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak dün değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.653 liradan tamamladı.

Yeni güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.652 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 2 bin 710 liradan, Cumhuriyet altını ise 10 bin 960 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,2 düşüşle 1.906 dolardan işlem görüyor.

ABD’de yıllık bazda açıklanan enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında yeniden faiz artırımına gitme olasılığını göreceli olarak artırdı.

Analistler, Fed’in faiz artırmaya devam etme ihtimalinin artmasıyla altının ons fiyatının baskılanmaya devam ettiğini belirtti.

Para piyasalarında fiyatlamalarda Banka’nın Kasım veya Aralık ayında 25 baz puanlık artış ihtimalinin yüzde 42’ye yükseldiğini belirten analistler, Fed’in siyasi faiz oranını 5,25-5,50 aralığında sabit tutacağının kesin olduğunu ifade etti. Eylül toplantısında yüzde

Analistler, bugünden itibaren yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, ECB faiz kararı ve Christine Lagarde’ın yurt dışı açıklamalarının yanı sıra ABD’de perakende satış, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve haftalık işsizlik yardımı başvuru verilerinin takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan bakıldığında altını ons altın takip edecek. 1.900 dolar ve 1.890 doların destek seviyeleri, 1.920 dolar ve 1.930 doların ise direnç seviyeleri olarak öne çıktığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu