Haber

Antalya’da konuta erişim sıkıntısı ve hayat pahalılığı yaşanıyor

Rusya ile Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta başlayan savaş tüm şiddetiyle devam ediyor.

Savaş nedeniyle her iki ülkede de vatandaşlar farklı ülkelere kaçarken, seferberlik ardından Rusların kaçışı hız kazandı.

Türkiye’ye akın eden ülke vatandaşları, yoğunlukla Antalya’yı tercih etti.

AÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Erkuş, pandemi ve savaş gibi krizlerin kentlere etkisini anlattı.

“Kriz Antalya’yı etkiledi”

Bütün krizlerin kentlerde iş ve konut gibi sıkıntılara yol açtığını belirten Prof. Dr. Erkuş, turizm kenti Antalya’nın da bu durumda etkilendiğini söyledi.

“Nüfusun yüzde 25’i yabancı”

Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte Antalya’nın dış göç altında kaldığını söz eden Prof. Dr. Erkuş, kentteki nüfus yapısının değiştiğini, kent nüfusunun yüzde 25’in yabancılardan oluştuğunu, bu nedenle iş ve konut sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını açıkladı.

Kira fiyatlarındaki artışla konuta erişilebilirlik probleminin ortaya çıktığını aktaran Prof. Dr. Erkuş, bunun çözülmesi için acil planlama yapılması gerektiğini vurguladı.

“Pandemi tatil yapma biçimini değiştirdi”

Antalya’nın pandemi krizinden çok fazla etkilendiğini aktaran Prof. Dr. Erkuş, Dünyadaki krizler, bilhassa pandemi bütün kentleri etkiledi. Ömür biçimini de değiştirdi. Farklı yerleri daha cazibeli hale getirdi. Bilhassa turizm kenti Antalya’yı daha fazla etkiledi. Turizm kesiminin kendi içerisinde krizlere karşı çok kırılganlığı ve hassaslığı var. İnsanların tatil yapma biçimleri değişti. Her şey dahil oteller değil; daha açık alanları olan, daha küçük butik oteller tercih edilir oldu. Uzaktan çalışma biçimleri farklı kentleri daha alımlı hale getirdi. Beşerler artık o kentlerde tatil yaparak, çalışmayı tercih ediyor. Bu noktada Antalya, hibrit çalışma modellerinin olduğu, farklı yerleşimlerde, kırsal alanlarda hem tatil yaptığı hem de çalıştığı yerleri sunmasından ötürü çok cazip hale geldi. dedi.

“600 bin TL’lik daire 5 milyonun üzerine çıktı”

Rusya- Ukrayna savaşındaki kriz nedeniyle kentte dış göç problemi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Erkuş, Şu anda çok ciddi dış göç alıyoruz. Bu, demografik yapıyı etkiliyor. Nüfusun yüzde 25’i yabancılardan oluşuyor. Bu da konuta erişilebilirlik sorununu gündeme getiriyor. Konut fiyatlarında çok önemli artış var. Son 3 yılda 600 bin TL olan bir daire, 5 milyonun üzerine çıktı. Bu durum, emlak fiyatlarını da artırıyor. Birebir halde kiralarda da artış oluşuyor, bu önemli bir sorun. Bilhassa öğrenciler, burada yaşayan halk için artık konut erişilemez hale geldi. Bu noktada dışsal ve içsel krizler kentleri farklı etkiliyor. Bilhassa Antalya bir taraftan hem alımlı oldu hem de burada yaşayanlar için çok önemli konuta erişim sorununu gündeme getirdi. diye konuştu.

“Antalya’da sektörel dönüşüm başladı”

Dış göç etkilerine bağlı olarak kentteki yaşamsal ve sektörel değişikliklerin oluşmaya başladığını anlatan Prof. Dr. Erkuş, şöyle konuştu:

Daha önceden Antalya’yı emekli kenti olarak biliyorduk. Şu anda emekliler için yaşanabilir değil. Göç çok fazla. Orta ve faal yaş kümesi elbette burada tutunmaya çalışacak. Kendi bildiği işlerde çalışacak ya da kendi işini yaratıp, yeni dalların oluşmasına da fırsat oluşturabilir. Ekonomik manada Antalya’da bir dönüşüm gündeme gelebilir. Şu anda bu türlü bir dönüşüme başlanmış durumda. Bilhassa yabancıların tercih ettiği Hurma- Sarısu bölgelerine gittiğimizde, birçok küçük firma açıldığını görüyoruz. Konut dokumacılık yahut estetik üzere mevzularda farklı imkanları gözlemleyebiliyoruz. Bu kadar çok gelen küme bir bölümde çalışacak ve sektörel dönüşümü de beraberinde getirebilecek. Şayet konuta erişim, yaşanabilirlik ve hayat kalitesi manasında lokal halk erişemezse; mevcut genç nüfusumuzu da kaybedebilme riskini barındırır. Burada yaşayanların ömür kalitesini artırarak, konuta erişilebilirliğini sağlamak öbür dalları de etkileyecektir. Tıpkı vakitte genç nüfusu burada da tutabilecektir ki; biz de gelecekte bu noktada daha sürdürülebilir bir kent olabiliriz. Kendi lokal kültürümüzü ve mahallî halkımızı da kaybetmeden farklılıklarımızla büyüyelim.


“Antalya sinyal veriyor İstanbul ile yarışıyor”

Planlama açısından ciddi müdahaleler yapılmazsa evsizlik ve barınma problemlerinin yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Hilal Erkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Antalya, aslında sinyal veriyor. Bilhassa hayat pahalılığı, konuta erişilebilirlik açısından İstanbul’la yarışıyor. Planlama açısından çok önemli müdahaleler yapılmazsa, burada yaşayan bölümlerin bir kümesi konuta erişemeyecek. Evsizlik ve barınma sorunu olabilecek. Bu noktada ya nüfus kaybedeceğiz ya da kaçak yapılaşma yahut farklı yasal olmayan konut formlarını görebileceğiz. Bu da kentin sürdürülebilirliğini etkileyecek. Bu yüzden hemen konut planlaması, konut siyasetleri üzerine tahliller getirilmesi gerekiyor. Bu, bilhassa Antalya kenti için çok önemli bir sorun. Hem öğrenci hem de burada yaşayan için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu