Ekonomi

Artvin’de güneş enerjisi santrali kurulumu için çalışmalar başladı

Doğu Karadeniz’de Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’nin ardından Artvin’de de Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu için çalışmalar başlatıldı.

Çevre dostu güneş enerjisi panelleri projesi Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Naldöken köyünde hayata geçirildi. Artvin Valisi Cengiz Ünsal, Naldöken köyündeki Güneş Enerjisi Santrali projesiyle ilgili yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Vali Cengiz Ünsal yaptığı açıklamada, “Güneş enerjisi, özellikle iklim ve coğrafi kurallara bağlı olarak yenilenebilir enerjiler arasında önemli bir yere sahiptir. İlimizde güneş enerjisinin kullanımı değerli bir değere sahiptir. Bugün Artvin Valiliği İl Özel İdaresi faaliyete geçmiştir. Yenilikçi ve çevre dostu yaklaşım ilkesiyle yeni bir proje.Yatırıma başladık.Ardanuç ilçesi Naldöken köyünde en değerli yenilenebilir enerji sistemlerinden biri olan güneş enerjisi sisteminin (GES) kurulması için çalışmalara başladık. , İl Özel İdaremize bağlı bir bölgede.İlk etapta 40 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan 2 MW’lık GES tesisinin, yaklaşık 50 milyon TL yatırım maliyeti bulunuyor. Bu sayede ilk etapta İl Özel İdaresine ait şantiye, tesis ve köylerin sokak aydınlatma giderlerinin azaltılması planlanıyor. Üretim fazlası olarak sisteme verilecek elektrik sayesinde Artvin İl Özel İdaresi’ne nakdi gelir sağlanacak. Ayrıca Artvin Valiliği İl Özel İdaresine ön tahsisi yapılan 400 bin m2 yeni alan üzerine kurulması planlanan 40 MW Güneş Enerjisi Santrali’nin proje çalışmaları da devam ediyor. Doğa dostuluğu ve çevreciliği ön planda tutan bu sistemle ilimize fayda sağlamayı amaçlıyor, ‘temiz enerji’ yatırımlarıyla geleceğin geleceğine ve ülkemize destek vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. -ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu