Karar

Dünya bu kararı bekliyordu! Tutuklamanın ilk adımı atıldı

 HABER7

7 Ekim’den bu yana Gazze’de binlerce insanı katleden ve tüm savaş suçlarını işleyerek Filistinlilere karşı soykırım uygulayan İsrail yönetimi için kötü haber geldi. Reuters, İsrailli yöneticilere karşı çıkarılmak istenen tutuklama kararlarının ilk adımının atıldığını dünyaya geçti. 

HASTANELERİN ÇALIŞANLARINDAN KANIT TOPLANDI

Reuters’ın aktardığı bilgiye göre, Uluslararası Ceza Mahkemesi, üst düzey İsrail siyaset ve güvenlik yetkililerine karşı çıkarılmak istenen tutuklama kararlarının ilk adımı olarak Gazze’deki El-Şifa ve Nasır hastanelerinin çalışanlarından kanıt topladı. Buna göre sadece hastane içerisinde değil, çevresinde yaşanan olaylar da tutuklama kararı sürecine dahil edilebilir.

KARAR ÇIKMAMASI İÇİN DİPLOMASİ TRAFİĞİ YÜRÜTÜYORDU

İsrail medyasında yer alan haberlerde binlerce kişinin ölümüne neden olan Binyamin Netanyahu‘nun tutuklama kararını engellemek adına yoğun telefon trafiği yürüttüğü, ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere UCM’de sözü geçebilecek nüfuzu olan liderlerle telefon diplomasisi yürüttüğü belirtiliyordu. 

İsrailli gazeteci ve siyasi analist Ben Caspit, Netanyahu’nun liderlere “durmaksızın telefonla baskı yaptığını” ve UCM tarafından kendisi hakkında bir tutuklama emri çıkarılması olasılığı konusunda “alışılmadık şekilde gergin“olduğunu açıklamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu