Ekonomi

Ender Yorgancılar: İkinci yüzyılımızı karşılarken umudumuz çocuklarımız

Nadir Yorganlar

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yürütme Konseyi Başkanı

Ulusların geleceğinden yana olan ve büyük bedeller karşılığında gerçekleştirilen devrimler, insanlık tarihine altın harflerle kazınmıştır. İşte ülkeyi saran işgal ve belirsizliklerin gölgesinde, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kurulmasıyla, cüretin ve eşsiz devrimin eşsiz bir örneği.

23 Nisan’da milletin kendi geleceği ve kendi yönetimi hakkında söz sahibi olması işgalden kurtuluş yolunu aydınlattığı gibi demokratik, laik, hukuk devletinin temellerini de atmıştır.

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşıyor olmamız 23 Nisan’ı her zamankinden daha anlamlı kılıyor. Zira 23 Nisan 1920’de TBMM ile birlikte ekilen tohumlar, Cumhuriyet ile birlikte yeşerdi ve asırlık bir çınar ağacına dönüştü. Bu çınar ağacının temeli olan Gazi Meclisimizin kuruluşunun 103. yıl dönümünü kutluyor, bizlere kendi geleceğimizi belirleme konusunda eşsiz bir hak veren Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm ecdadımızı minnetle anıyorum.

103 yılın ardından dünya hem siyasi hem de ekonomik olarak belirsizliklerle dolu bir dönemden geçiyor. Bir yandan küresel ekonomik krizin telaşı diğer yandan Rusya ile savaşın büyümesine ilişkin endişeler ülkeler arasındaki ilişkilerin istikrara kavuşmasını zorlaştırıyor. Bu güçlü süreci aşmamızda bize gerekli olan, ruhu ve vizyonu 1920’de Meclisimizin açılışında sergilenen çocuklarımız ama en çok da 23 Nisan Ceddi’mizin hediyesi olacaktır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atarken, çocuklarımız umudumuz, umudumuz geleceğimizdir. Bu vesileyle çocuklarımızın 23 Nisan bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu