Haber

Esrar Yasağı Amsterdam’da Başlıyor

Turistlerin gözde mekanlarından biri olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da esrar tüketimine kısıtlama getirildi. Yürürlüğe giren yasakla birlikte sokakta esrar kullanan kişilere para cezası uygulanacak.

Yasağın maliyeti 100 Euro olarak belirlendi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre,Halka açık yerlerde esrar kullanım yasağı, turistlerin en yoğun olduğu Red Light District, Dam Meydanı, Damrak ve Nieuwmarkt’ta uygulanacak.

Esrar kullananlar polis veya belediye yetkilisi tarafından bir kez uyarılacak, uyarıya rağmen içmeye devam edenlere 100 Euro para cezası verilecek.

Sokak esrar yasağı sadece turistler için değil, bu bölgelerde yaşayanlar için de geçerli olacak.

Kent merkezinde esrar satışı yapılan kafeteryaların (Coffeeshop) teraslarında oturanlar yasaktan etkilenmeyecek. Amsterdam Belediyesi tarafından yasağın uygulanacağı alanlara Felemenkçe ve İngilizce uyarı levhaları asıldı.

Yönetmeliğin amacı, özellikle kamusal alanlarda uyuşturucu kullanan turistlerin neden olduğu rahatsızlığı mümkün olduğunca azaltmaktır.

Vatandaşların rahatsızlığı devam ederse esrar içilen kafelerin terasları da kapatılabilir!

Kamusal alanda esrar yasağı, “Uzak durun!” kampanyanın bir parçası. Belediyeye göre, yoğun turist akını suç ve güvensizliğe neden olan uyuşturucu tacirlerini de çekiyor. Bu da mahalle sakinlerini tedirgin ediyor.

Bu alanlarda sokakta alkol kullanımına da uzun süre izin verilmemektedir. “Uzak dur!” Kampanya kapsamında Red Light District’teki mağaza, kafeterya ve dükkanlarda alkol satışına kısıtlama getirildi.

Bölgedeki kafe, restoran ve genelevlerin kapanış saatleri de ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu