Dünya

İmamoğlu: Acıların sona ermesinde sanat ve sanatçı önemli rol oynayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin baştan aşağı yenileyerek şehrin kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane, ’10. Asya-Avrupa Arabuluculuk Bienali’ne ev sahipliği yapacak. Bienalin tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Maalesef dünyanın pek çok yerinde, özellikle yakın coğrafyamızda, bu yüzyıla yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini takip ediyor. Bu acıların sona ermesinde, yaraların sarılmasında sanatın ve sanatçının birlikte önemli bir rol oynayacağına, hatta oynaması gerektiğine inanıyorum” dedi. İmamoğlu, 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatçının katılacağı uluslararası standa tüm İstanbulluları davet etti. Stand 31 Ekim – 11 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında ziyaret edilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tamamen yenilenerek şehrin kültür ve sanat hayatına kazandırılan Artİstanbul Feshane, “Ben farklı bir sen, sen farklı bir bensin” başlığıyla gerçekleştirilecek. “Asya-Avrupa Arabuluculuk Bienali”ne ev sahipliği yapacak. 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatçının katıldığı uluslararası stant, 30 Ekim’deki ön gösterimin ardından 31 Ekim – 11 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında ziyaretçilerle buluşacak. Düzenlendiği 15 yıllık dönemde 33 Avrupa ve 34 Asya ülkesinden 10’dan fazla stantta 727 sanatçıyı ağırlayan stant için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda sırasıyla; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Talenti Polat, Arabuluculuk Bienali Türkiye Küratörü Beral Madra, Arabuluculuk Bienali Yöneticisi Tomasz Wendland ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

 

“SANAT, İYİLEŞTİRME GÜCÜ”

Bienalin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına denk gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın en pahalı sanat şehirlerinden biri olduğunu vurguladı. İstanbul olarak sanatçıların yaratıcılığına destek vermenin mutluluğunu ve onurunu yaşadıklarını belirten İmamoğlu, “Elbette biliyoruz ki birbirinden güzel pek çok güzel ve değerli sanat eseri hemşerilerimizi bekliyor olacak. İstanbullular.” Sanatın dünya üzerinde büyük bir güce sahip olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Sanat; Her türlü çatışma ve olumsuzluğu aşacak, kitleleri iyilik, neşe, barış ve huzurla buluşturacak güce sahiptir. Düzleştirici bir güce sahiptir. Yani bir insanın bu değerli sanat eserlerine bakıp sanatla iç içe olabileceğine, şiddet ve öfke dolu bir hayat yaşayabileceğine inanmıyorum. Tam tersine kalbinizin huzur bulacağına, hayatınıza renk ve neşe katacağına canı gönülden inanıyorum ve öyle de düşünüyorum. “Şunu söylemek isterim ki, sanatın her dalı, her alanı, her eseri beni bu şekilde etkiliyor” dedi.

 

“BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA HAYALİ İÇİN SANAT ÇOK DEĞERLİ”

“Huzurlu bir dünya hayali için sanatın çok değerli olduğuna inanıyorum” diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bu nedenle bugün sanata ve sanatçıların yaratıcılığına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Ne yazık ki dünyanın pek çok yerinde, özellikle de yakın coğrafyamızda bu yüzyıla yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini takip ediyor. Bu acıların sona ermesinde, yaraların birlikte sarılmasında sanatın ve sanatçının değerli bir rol oynayacağına, hatta oynaması gerektiğine inanıyorum. Farklı kültür, inanç ve coğrafyalardan sanatçıları bir araya getiren, toplumlar arasında köprü görevi gören, bir bakıma arabuluculuk yapan bu tür pahalı sanat etkinliklerinin artması en büyük dileğimiz. “Bu doğrultuda dünya liderleri arasında yer alacak atılımlar yapmaya ve bu şehirde tüm dünyaya en güçlü ev sahipliği ve misafirperverliği göstermeye hazır bir yönetim olduğumuzu tüm misafirlerimize duyurmak isterim.”

Konuşmaların ardından katılımcılarla toplu fotoğraf çektiren İmamoğlu, sanatçılarla birlikte kurulmakta olan standın bir bölümünü gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu