Teknoloji

iOS veya Android? Instagram’ın 1 numaralı ismi Adam Mosseri tercihini açıkladı

Hangi taşınabilir işletim sisteminin daha uygun olduğu yıllardır tartışılıyor. Instagram yöneticisi Adam Mosseri, bu hafta başlarında bahise değinerek akıllı telefonların başlangıcından bu yana devam eden tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Mosseri, YouTuber Marques Brownlee’nin (MKBHD olarak da bilinir) bir sorusuna yanıt olarak, Konular’da şu gönderiyi paylaştı: ” Android artık iOS’tan daha iyiMosseri neden Android’in üstün olduğunu düşündüğünü açıklamadı ama ” şimdi daha iyi”, daha önce Apple’ın iOS’unu üstün gördüğünü belirtiyor.

Hem Android hem de iOS, sırasıyla 2007 ve 2008’de ilk iPhone ve Android telefonların piyasaya sürülmesinden bu yana muazzam bir başarı elde etti. Hangi işletim sistemi daha popüler sorusunun cevabı dünyanın neresinde olduğunuza bağlıdır.

Counterpoint Research’ün bilgilerine göre, artık daha fazla Amerikalı iOS çalıştıran iPhone’ları Google’ın Android’ine tercih ediyor ve Eylül 2022’de iPhone’lar Android’i geride bırakıyor. 2023’ün ilk çeyreğinin prestijiyle Apple, ABD akıllı telefon pazar payının varsayılan %52’sine sahipken, Samsung %27 hisseyle ikinci sırada yer alıyor. Google, Lenovo ve diğer markalar kalan yüzdeyi oluşturuyor.

Apple, dünya çapında tam olarak kaç iOS kullanıcısı olduğuna dair nihai sayıları yayınlamadı. Ancak 2023 Google I/O geliştirici konferansı sırasında, Android’in yapı yönetiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Sameer Samat3 milyar aktif Android cihaza sahip olduğunu duyurdu.

Statistica ise Apple, Android, Android dışında birden fazla telefon üreticisinin tercih ettiği taşınabilir işletim sistemidir. Temmuz 2023 prestijli dünya çapındaki pazar payının %70,8’ine sahip iOS’tan çok daha büyük olduğunu iddia ediyor . Apple’ın iOS’u %28,4 ile ikinci en yüksek pazar payına sahip. Bu iddialar, akıllı telefonların yanı sıra tabletler gibi taşınabilir işletim sistemlerini çalıştıran diğer cihazları içerir.

haberbesiri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu