Haber

İran’da 4 Kürt mahkum idam edildi: ‘Bizim için üzülmeyin, cesur olun’

İran Yargı Kurumu, haklarında uzun süredir kampanya yürütülen 4 Kürt siyasi tutsağın tüm çağrılara rağmen idam edildiğini duyurdu. İran’ın adli sitesi Mizan, Kerec Kızılhisar Cezaevi’nde tutulan Wefa Azerbar, Muhsin Mazlum, Pijman Fatihi ve Muhammed Feramerizi isimli 4 Kürt tutsağın bu sabah idam edildiğini bildirdi.

Rûdaw’ın haberine göre tutukluların avukatı Masoud Shams Nejad, yargılama ve cezaların “haksız olduğunu, haklarına saygı gösterilmediğini” ve müvekkillerinin kendilerini savunmalarına izin verilmediğini söyledi. Mahabadlı Muhsin Mazlum 27, Dewlanlı Muhammed (Hazhir) Feramerizi 28, Bokanlı Wefa Azerbar 26, Kameranlı Pijman Fatihi ise 28 yaşındaydı.

İdam edilen mahkumların İran Kürdistan Devrimci İşçi Topluluğu (Komele) üyesi olduğu belirtildi. İran’ın İsfahan kentindeki “askeri tesise saldırı düzenlemek” amacıyla “İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad ile temas halinde olmak” ve “yasadışı” şekilde İran topraklarına girmek suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldılar. Mahkumların ailesi ve İran Kürdistan Devrimci İşçi Topluluğu, İran hükümetinin mahkumlarla ilgili iddialarını reddetti.

Wefa Azerbar, Muhsin Mazlum, Pijman Fatihi ve Muhammed Feramerizi, 23 Haziran 2022’de Rojhılat’ın Urmiye vilayetinde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Tahran 26. Ceza Mahkemesi, ‘Allah’a karşı gelmek ve kavga etmek’ ve ‘casusluk yapmak’ suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı. İsrail’.

İnsan hakları örgütleri, siyasi ve sivil aktivistler infazın durdurulması için çeşitli protestolar düzenledi, sosyal medyada kampanyalar yürütüldü. Ancak söz konusu tepkilerden herhangi bir sonuç alınamadı.

Dört mahkumun cezalarına bir gün kala son kez yakınlarıyla görüşmesine izin verildi. Muhsin Mazlum’un eşi Ciwana Teymesi, Pijman Fatihi’nin yakınlarıyla son görüşmesinde, “İdam edeceğiz ama bu gururlu bir ölüm ve sizden yas tutmamanızı, siyah giymemenizi ve cesur olmanızı rica ediyorum. ” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu