Sağlık

İşe yaramaz görülen ve vücuttan çıkarılan organın kanserle savaşabildiği ortaya çıktı

Kanserle mücadele konusunda yapılan çalışmalarda her geçen gün farklı sonuçlar alınıyor. Bunlardan biri de insan vücudunda ‘işe yaramaz’ olarak nitelendirilen ve ameliyat sırasında vücuttan çıkarılan bir organdı. Detaylar içerikte!

Tıp dünyasının en çok araştırılan konusu şüphesiz ölümcül bir hastalık olan kanserdir. İnsan vücudundaki kanser riskini nelerin azaltabileceği sorusu uzun yıllardır tıp dünyasını meşgul etmektedir.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırma, bir organın kanserle mücadelede beklenmedik bir öneme sahip olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, göğüs kemiğinin hemen arkasında yer alan ve yetişkinlikte sıklıkla “işe yaramaz” görülen timus bezi, kanserle mücadelede değerli bir rol oynayabilir.

Çocukluk döneminde bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlayan bu yağ bezinin, yetişkinlikte fonksiyon bozukluğuna uğradığı düşünülmektedir.

Ayrıca timus bezinin bebek ve çocuklarda T hücreleri üreterek bağışıklık sisteminin gelişiminde hayati bir rol oynadığı da biliniyor.

Öyle ki bazen doktorlar, ameliyatlar sırasında kalbe ve büyük kan damarlarına erişim sağlamak için bu organı insan vücudundan çıkarmaya bile karar veriyorlar.

Ancak yapılan araştırmalar timus bezinin o kadar da değersiz olmadığını ortaya çıkardı. Elde edilen bulgulara göre timus bezi alınan yetişkinlerde ölüm riskinin 3 kat arttığı ve kansere yakalanma riskinin arttığı ortaya çıktı.

Araştırmanın yazarlarından Dr. David T. Scadden, ameliyattan sonraki 5 yıl içinde timüs alınan hastaların yüzde 8,1’inin öldüğünü belirledi. Diğerlerinde ise bu oran yüzde 2,8 oldu.

Ancak araştırmacılar timus bezi ile kanser ve ölüm riski arasındaki kesin bağlantıyı belirleyemedi. Bunun için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu