Ekonomi

Isparta’da üretilen gül suyu tozu kozmetiğin gözdesi oldu: Japonya ve Kore’den talep var

Isparta’da üretilen gül suyu tozu kozmetiğin gözdesi oldu: Japonya ve Kore’den talep var

ISPARTA Isparta’da gül ürünleri üreten bir firma Ar-Ge çalışması kapsamında gül suyunu toz haline getirdi. Normal gül suyuna göre saklama kolaylığı imkanı sunan toz gül suyu ekonomik tasarruf sağlarken, kozmetik ve gıda gibi alanlarda da kullanılabilecek.

Türkiye’nin gül bahçesi olarak bilinen Isparta’da toplanan gül çiçekleri gül suyu ve gül yağı gibi ürünlere dönüştürülüyor. Tonlarca elde edilen gül sularının belirli koşullarda saklanması gerekiyor. Isparta’da gül eserleri üreten bir firma yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda gül suyunu toz haline getirdi. Olağan gül suyuna nazaran saklama kolaylığı imkanı sunan gül suyu tozu çoğunlukla kozmetik alanında kullanılıyor. Gül suyu tozu üreticisi firma sahibi Nuri Erçetin yalnızca mayıs haziran aylarında üretilen tonlarca gül suyunun depolanmasının maliyet ve hijyenik şartlarda saklamanın çok sıkıntı olduğunu lisana getirerek “firmalar bunu önlemek içi 8-10 kilogramlık maya dedikleri kısmını saklıyorlar. İhtiyaç halinde sulandırıyorlar. Aslında bu yöntem bozulmayı ve ekşimeyi engelliyor ama gül suyu tozunu yaptığınızda 100 tonluk gül suyunun depolanması, 50-100 kilogramlık toz ile halledilebilir” dedi

Endüstriyel boyutta üretimine geçmek için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Erçetin birinci kez üretilen toza olumlu reaksiyonların geldiğini vurgulayarak “10-15 gram gül suyu tozuyla 1-2 litre gül suyu elde edebiliyoruz. Gül suyunun beklemekten dolayı kalitesindeki bozulmayı önlemiş oluyorsunuz. İhtiyaç halinde bir çay kaşığı tozu su ile karıştırdığımız zaman hemen kendi gül suyu elde edebilirsiniz” dedi. Çoğunlukla kozmetik alanındaki kullanımının değerini vurgulayan Erçetin “kozmetik alanında krem, şampuan gibi ürünlerde gül kokusunu vermek için esans kullanılıyor ve bu esans sıvı halbuki toz kozmetik ürününün ana maddesi ile daha rahat karıştırılabiliyor. O yüzden kıvamına ulaşmak için tekrardan farlı kimyasallar kullanmanıza gerek kalmıyor” biçiminde konuştu.

“Japonya ve Kore’de bayağı ilgi gördü”

Gül suyu tozunun üretildikten sonra Orta Asya ülkelerinden olan Japonya ve Kore’de ağır ilgi gördüğünü belirten Nuri Erçetin “kullanım olarak çok pratik bir ürün ama kozmetik ürünlerinin formüllerinde yer alması biraz daha zaman gerektirecek. Zaman içinde gül suyu tozu güncellenecek ve kullanıma yoğunlaşacak” dedi. Tozun ihracatının çoğunlukla yurt dışına sağlanmasını hedefleyen üretici firma sahibi Erçetin kozmetikte kullanılmasının çok daha uygun ve katma paha artırıcı bir seçenek olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu