Ekonomi

New York Borsası Düşüşle Başladı

New York borsası güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,11 düşüşle 32.999,65 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,35 düşüşle 4.172,05 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,47 düşüşle 12.760,60 puana geriledi.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

ABD’de katı mal siparişleri Eylül ayında aylık bazda yüzde 4,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Ülkede ilk kez işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı 21 Ekim haftasında 210 bin ile piyasa beklentilerini aşsa da yılın en düşük seviyelerine yakın kalmayı sürdürüyor.

Açıklanan bilgiler ABD ekonomisindeki sıcak seyrin devam ettiğini gösterirken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasını beklenenden daha uzun süre devam ettirebileceği endişelerini tetikliyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in önümüzdeki üç toplantıda politika faizini büyük olasılıkla değiştirmeyeceğine ilişkin öngörüler güçlü kalmaya devam etti.

Ülkede bilanço sezonu yoğun bir şekilde devam ediyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Meta’nın geliri yılın üçüncü çeyreğinde 34,1 milyar dolara, IBM’in geliri ise 14,8 milyar dolara yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faizini sabit tuttu.

ECB’nin para politikası kararına ilişkin açıklamasında, “Enflasyonun çok uzun bir süre hala çok yüksek kalması bekleniyor. Anahtar faiz oranlarının yeterince uzun bir süre korunduğunda değerli katkı sağlayacak düzeyde olduğu değerlendiriliyor” Enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesi hedefleniyor.” Kelime kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu