Ekonomi

Porsche SE Hisseleri UBS’in 2023 Mali Yılı Sonuçlarını Nötr’e İndirmesinin Ardından Düştü

Salı günü, UBS analistleri Porsche SE hisseleri için tavsiyelerini Satın Al’dan Nötr’e düşürdü ve şirketin 2023 mali yılı için mali performansını inceledikten sonra hedef fiyatı 55 €’dan 52 €’ya indirdi.

Şirket hisselerinin değeri Frankfurt’taki işlem sırasında %0,8 oranında geriledi.

“Porsche SE, 2023 sonu itibariyle VW Grubu’nda %31,9 ve Porsche AG’de (P911) %12,5 oranında finansal paya sahiptir. İmtiyazlı hisseler için 100 € hedef fiyat ile VW’ye Sat notu verdik. Porsche AG için notumuz ise hisse başına 104 Avro hedef fiyatla Al yönündedir.”

UBS analistleri, Porsche SE’nin net borcunun 2023 mali yılı sonunda 5,7 milyar Avro’ya ulaştığını ve bunun gelecekte daha fazla borç azaltma ihtiyacına işaret ettiğini gözlemledi.

Analistler, “Bu durum, bu süre zarfında daha yüksek temettü dağıtımı potansiyelini muhtemelen kısıtlayacaktır” yorumunda bulundu.

Analistler ayrıca P911 anlaşması nedeniyle artan finansal kaldıraçtan ve değişken faizli borç kullanımı nedeniyle artan borçlanma maliyetlerinden de bahsetti. Sonuç olarak, şirketin net varlık değeri (NAV) iskontosu %44’e yükselmiştir ki bu oran tarihsel ortalama olan %30’un üzerindedir.

Analistler, “Yaklaşık %30’luk tarihsel ortalama NAV iskontosuna dönüşün daha uzun sürebileceği ve VW’nin (Sat olarak derecelendirildi) karşılaştığı operasyonel zorluklar göz önüne alındığında, Porsche SE hisseleri yerine Porsche AG’ye (P911) doğrudan yatırım yapılmasını tercih ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu makale AI yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu