Haber

Suudi Arabistan’dan İsveç’te Kuran’a yönelik saldırıya tepki

Suudi Arabistan, Stockholm’de Kuran-ı Kerim’i hedef alan saldırıya izin verilmesine yanıt olarak İsveç’e bir protesto notası yayınladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kuran’a ve İslam’ın kutsal mekanlarına yönelik saldırıların devam etmesi üzerine İsveç’in Riyad Maslahatgüzarı bakanlığa çağrıldı.

Protesto notunda, İsveç makamlarından “tüm dini öğretileri, uluslararası kanunları ve normları ihlal eden bu utanç verici eylemleri durdurmak için gerekli önlemleri almaları” istendi.

Notta, Suudi Arabistan’ın dinler arasında nefreti körükleyen bu tür eylemlere kategorik olarak karşı çıktığı da vurgulandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, İsveç’in Kuran’a yönelik baskına izin vermesini “sorumsuzca” nitelendirerek kınadı.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Dün Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Irak yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran’ın en güçlü şekilde okunmasını amaçlayan saldırıyı kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu