Haber

Tülay Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi, seçim sonuçlarını değerlendirmek ve politik mücadele hattını belirlemek üzere partinin genel merkezinde toplandı. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, toplantı öncesi güncel gelişmelere dair konuştu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Hatimoğlları, “Seçimlerin yeni dönemde kadın mücadelesi açısından yaratmış olduğu olanakları hep birlikte değerlendirecek, yol haritamızı çizeceğiz” dedi. Hatimoğulları, seçim sonuçlarına işaret ederek, şunları söyledi: “Ortaya çıkan sonuçlar bize büyük moral kattı, umudumuzu büyüttü. Biz bu seçimlere eşit olmayan koşullarda girdik. Bu seçimlerde özellikle AKP ve ortakları devletin bütün olanaklarını kullanarak bir seçim faaliyeti yürüttüler. Oysa biz DEM Parti olarak başta basında gördüğümüz sansür olmak üzere büyük bir olanaksızlık içerisinde ama bu olanakları kendimiz yaratarak bu çalışmaları yürüttük.

’10 MERKEZ GASP EDİLDİ’

Özellikle Kürdistan’da az farkla kaybettiğimiz belediyeler ya da belli oranlarda oy kaydırılırsa denklemin değişeceği daha az seçmenli olan belediyelere toplam 32 merkeze AKP iktidarı ince bir mühendislik çalışması yürüterek oralara çok ciddi seçmen kaydırmıştır. AKP bütün çabalarına rağmen istediği sonucu yine bölgede alamadı. Bizler DEM Parti olarak değerli halklarımızla yürüttüğümüz aktif bir çalışmayla bunu ters yüz etmeyi başardık. 10 merkezi bu şekilde tırnak içinde kaybettik. 10 merkez seçmen kaydırma ve kayyım seçmenle AKP tarafından kazanılmış gibi görünse de gerçek anlamda halkın vicdanında ve seçmenin gerçek listesine baktığımızda asla o belediyeleri AKP kazanmadı. AKP’nin bu 10 merkezi bizden gaspla aldığını buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

‘ŞIRNAK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

Şırnak’ta 8 bin 500’ün üzerinde asker kaydırıldığını söyleyen Hatimoğulları, “Şırnak’ta sadece bir okulda 6 bin 940 seçmen erkek seçmen özellikle altını çiziyorum. Hepsi asker ve AKP’ye oy kullanmışlar. Bir okuldan silme 6 bin 940 oy AKP’ye çıkmıştır. Bu adeta bir gasptır bir işgal politikasıdır. Bunu asla kabul etmedik, etmiyoruz. Şırnak halkının bu mücadeleyi en güçlü şekilde yürüttüğünü biliyoruz. ‘Konuş sen kimsin’ diyen abimiz şahsında sembolleşen mücadele aslında Şırnak’ta başta kadınlar olmak üzere uygulanan özel politikaya verilen en güçlü yanıtlardan biriydi. Şırnak halkına buradan teşekkür ediyoruz” dedi.

Hatimoğulları, şöyle devam etti: “DEM Parti olarak yürüttüğümüz çalışmanın lokomotif gücü kadın meclisimiz başta olmak üzere değerli kadınların hepsiydi. Analarımız gece gündüz çalıştı yüreğini kattı bu çalışmaya. Analarımız Kürt halkının demokrasi ve hak mücadelesini bir kez daha bu seçimlerde yürüttüğü çalışma ile bütün duygusunu ve düşüncesini çözüm odaklı bunu büyüten fikriyatla yürüttüler. Sevgili kadınlar aynı anlayışla kayyımcı rejime karşı başta Kürdistan’da olmak üzere Türkiye’nin tamamında kadınlar gece gündüz demeden çalışarak ve her biri birer gizli kahraman gibi çalıştı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu