Haber

Türkiye’nin İlk Uzay Gezgini Alper Gezeravcı’nın Yolculuğu Heyecanla İzlendi

TÜRKİYE’nin ilk uzay organizasyonu sayılan Bandırma Füze Kulübü’nün dört kurucu üyesinden hayatta kalan tek kişi olan Atilla Yedikardaşlar (82), uzay yolculuğu heyecanı yaşadı. 1962 yılında lise öğrencisiyken 5 bin 415 metre yüksekliğe çıkan füzeyi yapmayı başaran Yedikardaşlar, “Keşke bugün o gemide ben de olsaydım. Alper Gezeravcı’nın yanına oturabilseydim.”

Türkiye’nin ilk uzay gezgini astronot Alper Gezeravcı’nın tarihi yolculuğu, Türkiye saatiyle 00.49’da ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatma işlemiyle başladı. Türkiye’nin birçok yerinde ilgiyle takip edilen bu tarihi an, turizm kenti Antalya’nın Kepez ilçesinde Dokumapark’ta bulunan Antalya Bilim Merkezi’nde de ilgiyle izlendi. Çoğunluğu genç ve çocuklardan oluşan 300 kişilik kalabalık, tarihi anları merkezdeki konferans salonundaki ekrandan canlı olarak izledi.

LİSELİ ÖĞRENCİLER 5 BİN METREYE ULAŞAN FÜZE YAPTI

İzleyiciler arasında yer alan Atilla Yedikardaşlar da o anları cep telefonuyla kaydetti. Heyecanlı olduğu gözlemlenen Yedikardaşlar, ‘Türkiye’nin ilk uzay oluşumu’ olarak bilinen çalışmaya imza atan 4 kişiden biri olarak biliniyor. Bandırma’da bir grup lise öğrencisi tarafından 1957 yılında kurulan Bandırma Füze Kulübü, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Kirkor Divarcı’nın desteğiyle Marmara-1 çalışmalarına başladı. Marmara-1, 30 Ağustos 1962’de Bandırma’dan havalanarak Türk uzay tarihinde bir ilke imza attı. Roket yaklaşık 900 metreye yükseldi. Bu lansmandan 4 gün sonra gerçekleştirilen yeni testte ise Marmara-2, yaklaşık 15 kilometre yol kat ederek paraşütle Fener Adası’na indi. Marmara-4 5 bin 415 metre yüksekliğe ulaştı.

‘KEŞKE BEN DE O GEMİDE OLSAYDIM’

O yıllardan bu yana hayallerinin hep uzay olduğunu söyleyen Atilla Yedikardaşlar, Türkiye’nin ilk uzay yolculuğuna tanıklık etmenin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Yedikardaşlar, “Bir şarkı var; Ah keşke o gemide ben de olsaydım. Keşke o uzay gemisinde ben de olsaydım ve Alper Gezeravcı’nın yanında oturabilseydim. Keşke ağabey olarak orada olsaydım. Çocukluğuma döndüm. “

6’ncı Hava Üssü’nde çalıştıklarını anlatan Yedikardaşlar, “Lise fen grubu öğrencisiydim. 5 bin 415 metre yüksekliğe çıkmayı başardık. Belirlenen yere paraşütle düştü. O dönemde hava üs komutanı bize 2 gün boyunca bedava yemek veriyordu. Amacımız ismimizi Türkiye haritasında duyurmaktı.” “Bandırma maviyle gösterildi. Mavi renk amatör füze kulübünü temsil ediyordu” dedi.

Yedikardaşlar, gençlerin uzayla ilgili çalışmalarında iddialı ilerlemeler kaydettiğini belirterek, başarılar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu