Haber

Uluslararası Bilim Adamları Kahramanmaraş’taki Çifte Depremin Detaylarını Ortaya Çıkardı

PEKİN, 24 Ocak (Xinhua) — Uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip, Şubat 2023’te meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan yıkıcı çift depremle ilgili bulgularını açıklayarak, fayların kırılma süreci ve kırılmanın tetiklediği depremin ayrıntılarını ortaya çıkardı. .

Science dergisinde yayınlanan bulgularda açıklandığı gibi fay hattı kırılması karmaşıktır ve fay yer değiştirmesi ve sismik dalga yayılımı gibi birden fazla süreci içerir. Yırtılma sürecini ve nasıl tetiklendiğini anlamak depremin aşamalarını anlamada faydalıdır.

Pekin Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden araştırmacılar Yue Han ve Song Xiaodong liderliğindeki grup, geniş bir alanda etkili olan ve büyük kayıplara neden olan 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin meydana geldiği koşulları tanımlamaya ve simüle etmeye çalıştı. hayatın.

Türk ve ABD’li meslektaşlarıyla işbirliği yapan grup, söz konusu sarsıntıların kırılma sürecini araştırmak için sismik dalgalar, uydu konumları ve radar gözlemlerinden oluşan kapsamlı veri analizini kullandı.

Araştırma ekibi, 7,8 büyüklüğündeki ilk depremde, bir fay kolunda saniyede 4,2 kilometre yayılma hızına sahip bir süper kayma sürecinin başladığını ve Mach dalgaları göndererek, 300 kilometre uzunluğundaki ana fay üzerinde ilk kırılmayı tetiklediğini belirledi.

Pekin Üniversitesi’nde kürsüye sahip olan ve büyük depremlerle ilgili önemli bir ulusal projeye başkanlık eden profesör Song, “Bu süreç, süpersonik bir uçağın ürettiği sonik patlamaya benziyor” dedi.

Dünyanın diğer bölgelerindeki depremler çoğunlukla okyanus tabanında meydana gelirken, Türkiye ve Çin’deki depremler çoğunlukla karada meydana geliyor. Yue, “Bu bulguların Çin’deki deprem sorunlarını anlamamıza da yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu nedenle veri toplamak ve paylaşmak kritik önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Xinhua / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu