Ekonomi

United Airlines hisseleri güçlü 2. çeyrek tahminleriyle yükseldi

United Airlines hisseleri, ikinci çeyrek için güçlü bir kar görünümü ve sağlam ilk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde %5,3’lük bir artış yaşadı. Boeing’in (NYSE:BA) devam eden güvenlik krizi nedeniyle 200 milyon dolarlık bir aksaklıkla karşılaşmasına rağmen, havayolunun performansı beklentileri aştı.

Boeing’in önemli bir müşterisi olan United Airlines, Boeing’in güvenlik krizinin ortasında üretim ve sertifikasyon gecikmelerini ele almaya devam etmesi nedeniyle yeni uçak teslimat tahminlerini %25 oranında azaltmak zorunda kaldı. Yine de, Third Bridge analistine göre, United’ın operasyonel performansı, kısmen sektör kapasitesindeki genel azalmaya atfedilen istikrarlı fiyatlandırma ile güçlü kalmaya devam etti.

Mevcut çeyrek için United Airlines, LSEG verilerine göre ortalama analist beklentisi olan 3,76 doların biraz üzerinde, hisse başına 3,75 ila 4,25 dolar arasında değişen bir düzeltilmiş kar öngörüyor.

Sonuçları yorumlayan Citi analisti, olumlu raporun United’ın hisselerinde “aşırı satım durumu” olarak tanımladığı durumu hafifletebileceğini öne sürerken, “satın al” notunu korudu.

Sektör ortalaması olan 7,4 katlık ileriye dönük kar tahminlerine kıyasla United’ın hisseleri 4,2 kattan işlem görüyor.

Şirket ilk çeyrek için hisse başına 15 sent zarar açıkladı ki bu 57 sentlik beklenen zarardan oldukça iyi bir rakamdı.

United Airlines’ın olumlu görünümü, Delta Air Lines (NYSE:DAL) ve American Airlines (NASDAQ:AAL) hisselerinin her birinin yaklaşık %2 oranında yükselmesiyle sektördeki benzerleri üzerinde de olumlu bir etki yarattı. United’ın tahminleri seyahat talebinin güçlendiğine ve kurumsal harcamaların arttığına işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu