Haber

UNRWA Genel Komiseri: Gazze’deki saldırı felakete davetiye çıkarıyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrine yönelik saldırısı hakkında şunları söyledi: “Tamamen savunmasız bir ortamda askeri bir saldırı. insanlar felakete davetiye çıkarıyor. Neredeyse bunu söylüyordu.” “Kelimeleri bulamıyorum” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine düzenlediği baskınlarla ilgili dünyanın dört bir yanından yankılar gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, yaptığı açıklamada, Gazze’nin 2,3 milyon nüfusunun yarısının göç etmek zorunda kaldığı Refah’a askeri operasyon yapılmasına karşı uyarıda bulundu. Lazzarini, “Refah’ta büyüyen bir endişe ve panik duygusu var. İnsanların başka nereye gidecekleri konusunda hiçbir fikri yok. Bu nüfusa yapılacak büyük çaplı bir askeri operasyon, Gazze’de yaşanan bitmek bilmeyen trajediye yalnızca yeni bir katman ekleyecektir.” dedi. söz konusu.

“Gazze halkı havaya karışamaz”

Gazze halkının gidecek hiçbir yeri olmadığını ve Refah’ta sıkışıp kaldığını vurgulayan Lazzarini, “Tamamen savunmasız bir halkın ortasında askeri saldırı felakete davetiye çıkarır. Neredeyse söyleyecek söz bulamıyorum.”

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Gazze Şeridi’nin güneyinin askeri işgaline karşı uyarıda bulunarak, “Gazze halkı buharlaşamaz” dedi.

Katar’dan insani felaket uyarısı

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Refah’ı işgal etme tehditleri en güçlü şekilde kınanırken, yerinden edilen yüzbinlerce insan için son sığınak olan şehirde insani bir felaket yaşanacağı uyarısı yapıldı. kuşatılmış şeritte. Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne “İsrail işgal güçlerinin Refah’a saldırmasını ve şehirde soykırım yapmasını önlemek için acilen harekete geçmesi ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak sivillere tam koruma sağlanması” çağrısında bulunuldu.

Katar’ın, Filistin halkını Gazze Şeridi’nden zorla uzaklaştırma girişimlerini kategorik olarak reddettiği vurgulandı. – GAZZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu