İş

Almanya, Silikon Vadisi’nden kovulan gazileri kaptı

Ülkeleri etkisi altına alan elektrik krizi ve ekonomik sorunlar nedeniyle 2022 yılında birçok şirket işten çıkarma politikalarına başvurdu.

Amerikan teknoloji şirketleri, bazı patronların yaklaşan güçlü ekonomik döneme hazırlanmak için işgücünü küçültmesiyle Aralık ayında açıklanan işten çıkarmalara öncülük etti.

Analistler, büyük ABD teknoloji şirketlerinin satış büyümesinin yavaşladığı bir dönemde marjları artırmak ve yatırımcı endişelerini yatıştırmak için önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla işten çıkarma yapmasını bekliyor.

Almanya harekete geçti

Sıkı bir işgücü piyasası ve temel yazılım mühendisliği becerilerine sahip personele yapılan zulümle karşı karşıya kalan bazı Alman şirketleri, Silikon Vadisi’nden kovulan çalışanları bir fırsat olarak görüyor.

ABD’nin batı kıyısı, mesleklerinin en iyi maaşlı, en elit köşesinde çalışmak isteyen hırslı yazılım mühendislerinin her zaman ana odak noktası olmuştur, ancak toplu işten çıkarmalar, Almanya’nın istifade etmeye can attığı bir iş arayanlar havuzu oluşturmuştur. .

“Onlar kovuyor, biz kiralıyoruz”

Otomobil üreticisi Volkswagen’in yazılım yan kuruluşu Cariad’ın İnsan Kaynakları Başkanı Rainer Zugehoer şunları söyledi: “Onlar kovuyor, biz işe alıyoruz. ABD, Avrupa ve Çin’de birkaç yüz açık pozisyonumuz var.”dedim.

ilginizi çekebilir Google binlerce çalışanını işten çıkarıyor Haberin Detayları

Dünyanın en yaşlı nüfuslarından birine sahip olan Almanya’da çok büyük iş gücü açıkları var: Bilişim sektörü grubu Bitkom’a göre 137 bin BT işi boş.

Hükümet göçmenlik kurallarını basitleştiriyor ve vasıflı göçmenleri çekmek için kolaylıkla vatandaşlık veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu