Haber

Bakan Bilgin: Amasra’da madene ruhsatı Enerji Bakanlığı verdi

Amasra’da 42 emekçinin öldüğü maden faciasıyla ilgili Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, dünkü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklama yaptı. Alım, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ruhsatı verdiğini vurgulayarak “Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) denilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde olan yapının da bu işletmelerin ruhsatlandırılması ve işletilmesine onay verdiğinin bilinmesini isterim” dedi.

‘PATRONLARIN ÖDEDİĞİ İŞ GÜVENLİĞİ MÜESSESESİ İŞLEYEBİLİR Mİ?’

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran, katliama ait eksper raporlarında meseleler olduğunu kaydeden Alım, “İşçilerin soluk alması için ölçülen bir hava değeri var, bir de tehlike oluşturabilecek muhtelif partikülleri ölçmek için bir hava değeri var, onların ikisini birbirine karıştırmışlar” diye konuştu.

Bilgin, iş güvenliği kontrol sistemine işaret ederek “İş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın alıyorlar. Patronların ödediği iş güvenliği müessesi işleyebilir mi” diye sordu. CHP’li Ali Şeker, bunun üzerine “Senelerdir söylüyoruz” karşılığını verdi. Alım, Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğunun müfettişler üzerinden tespit yapıp rapor hazırlamak olduğunu belirterek “2015 yılında bu madeni kapatmışız. Her yıl da bu madene ceza kesmişiz” dedi.

Bunun üzerine CHP’li Yıldırım Kaya, “Kim yeniden açtı?” diye sordu. Alım, işletmenin yargı kararıyla açıldığını söyleyerek “Sadece madeni işletmeye açmamışlar, madeni kapatan müfettişlere de tazminat davası açmışlar, dava devam ediyor” tabirlerini kullandı. Bu madenin sıkıntılı olduğunu bütün raporlarında ortaya koyduklarını savunan Alım şunları söyledi: “MAPEG denilen Enerji Bakanlığı bünyesinde olan yapının da bu işletmelerin ruhsatlandırılması ve işletilmesine onay verdiğinin bilinmesini isterim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu