Haber

İsrail Yüksek Mahkemesi İnandırıcılık Yasasını değerlendiriyor

İsrail Yüksek Mahkemesi, Başbakan Binyamin Netanyahu koalisyonunun tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Meclis tarafından onaylanan ve yargının hükümet üzerindeki kontrolünü ortadan kaldıran İnandırıcılık Yasasını tartışıyor.

İsrail’de yaklaşık 9 aydır gündemi meşgul eden Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesinde gözler, yargının yetkilerini kısıtlayan yasayı tartışmaya başlayan Yüksek Mahkeme’ye çevrildi.

Batı Kudüs’teki genel merkezinde 15 hakimin bulunduğu mahkeme, hükümetin yargı düzenlemesinde yer alan yasanın iptali dilekçesi için hükümet temsilcilerini ve tarafları dinlemeye başladı.

Hükümetin yargı düzenlemesinin mimarlarından aşırı sağ Dini Siyonizm Partisi’nden Parlamento Anayasa, Hukuk ve Yargı Komisyonu Lideri Simcha Rothman mahkemede konuştu.

Rothman, İsrail Parlamentosu’nun ülkede anayasa taslağı olarak kabul edilecek bir Temel Yasayı geçirebileceğini savundu.

Yüksek Mahkeme yargıçlarından Anat Baron, Rothman’a şu soruyu sordu: “Ya Parlamento bir gün Arapların oy verme hakkını ortadan kaldıran veya seçimleri 10 yıl erteleyen bir yasa çıkarırsa?” sorusunu yöneltti.

Rothman, soruya yanıt olarak, “Seçilmiş Meclis görevini yerine getiremezse, kendisini halka karşı sorumlu hissetmeyen bir grubun seçilmiş karar vericilerin iradesini iptal etme hakkına sahip olmasıyla bu durum telafi edilemez.” dedi. . O cevapladı:

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin söz konusu makaleyi incelemesinin “demokrasiye zarar verdiğini” eleştiren Rothman, Yargıtay’ın yıllar içinde hukuki argümanlarla yavaş yavaş “dünyada benzeri görülmemiş bir güç biriktirdiğini” iddia etti.

Makaleyi Yargıtay’da savunan Parlamentonun yasal temsilcisi Itzchak Barth da, yasayı iptal etmek yerine Mahkemenin yorumlamasını tercih ettiklerini belirtti.

Yargıtay Başkanı Esther Hayut, kamuoyunda “inandırıcılık” olarak nitelendirilen Temel Kanun değişikliğinin Meclis’e sunulmadan önce ilgili komisyon tarafından geniş bir oybirliğiyle kabul edilmediğine dikkat çekti.

Baş Yargıç Hayut, bunun başlı başına Temel Kanun değişikliğine bir istisna teşkil ettiğini savundu.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nden canlı yayınlanan oturum sonucunda bugün bir karar çıkması beklenmiyor.

Yargıtay önündeki dava

Hükümetin yargı düzenlemesini destekleyen ve karşı çıkan onlarca kişi, Batı Kudüs’teki Yüksek Mahkeme önünde İsrail bayraklarıyla gösteri yaptı.

Makullük Yasası, Yüksek Mahkeme’nin hükümet kararlarını “kamu yararına hizmet etmediği, makul olmadığı veya çıkar çatışması yarattığı” gerekçesiyle bozma yetkisini ortadan kaldırıyor.

Netanyahu hükümetinin yargı paketinin temel unsurları arasında yer alan konu, “yargının yürütme üzerindeki kontrolünün azaltılmasını” amaçlıyor.

Mahkemenin yetki tartışması

İsrail’de şu anda bir anayasa yok. Ülkenin 13 “Temel Yasası” gelecekteki anayasanın taslağı olarak kabul ediliyor. Yargıtay, Meclis tarafından kabul edilen maddeleri Temel Kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edebilir.

Hükümet, yargı düzenlemesi kapsamında onaylanan kanunların Temel Kanunlarda değişiklik getirdiğini belirtiyor.

Temel Kanunlarda yapılan değişikliklere Yargıtay’ın şu ana kadar müdahale etmediğine dikkat çeken hükümet, yargı düzenleme paketinde onaylanan Temel Kanun değişikliklerini Mahkemenin iptal edemeyeceğini savunuyor.

Yasanın iptali için Yargıtay’a başvuran yargı düzenlemesine karşı çıkanlar, söz konusu yasayla “sistem değiştirildi, İsrail’in demokratik yapısına darbe indirildi, bu nedenle düzenleme muaf tutulamaz” değerlendirmesinde bulundu. Meclis’te salt çoğunluk tarafından kabul edilerek yargı kontrolünden çıkarılır.”

Mahkemenin maddeyi iptal etmesi ve hükümetin itiraz etmesi durumunda ülkedeki krizin anayasal boyuta taşınacağı yorumu yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu