Ekonomi

Şahin Fed baskısı altında

Altın, Fed’in faiz artırımlarına ara vermesine rağmen parasal sıkılaştırmanın henüz bitmediğine dair sinyal vermesinin ardından art arda beşinci gününde gerileyerek Şubat ayından bu yana en uzun serisini gerçekleştirdi.

Spot altının onsu 1.932 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.470 TL seviyesinden alıcı buluyor.

Faizsiz fiyat metalini olumsuz etkilemesi beklenen faiz artırım tahminleri altının bu ay ons başına 1.940-1.980$ işlem aralığının altına düşmesine neden oldu. Altın, son değer kaybının ardından üç ayın en düşük seviyesinden kapanma yolunda.

Kısa vadeli tahvil getirileri, Fed’in piyasanın iddia ettiğinden daha fazla faiz artırımı öngördüğünü açıklamasıyla Çarşamba günü yükseldi. Bu da altının önceki dönemde kazandığı bazı faydaları geri vermesine neden oldu.

Geçtiğimiz dönemde, ABD borç tavanı çıkmazı ve departmanda iflasların yayılması gibi olası makroekonomik risklerin çözülmesi altını daha az çekici hale getirdi.

Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, “Piyasa şu anda Fed’den bir faiz indirimi beklemiyor. Faizlerin yükselmesinin beklendiği ve iskonto tahminlerinin gizlendiği bir dönemde altın fiyatları yakın vadede bir miktar baskı görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu