Sağlık

Geçmeyen Kas Hastalıklarında Timoma Araştırılmalı

Göğüs kafesinin ardında akciğerler ortasında bulunan küçük bir organ olan timüs bezinde oluşan timoma tümörleri yüklü olarak orta yaş ve üzerinde görülüyor. Timoma hastanın yalnızca göğüs kısmıyla ilgili olmuyor, diğer kas hastalıklarıyla da ilişkilendiriliyor. Kas güçsüzlüğü, çabuk yorulma, göz kapağı düşüklüğü üzere şikayetlere neden olduğu için tedavisinde öncelikle nöroloji kısmı devreye giriyor. Her ne kadar kas hastalığına neden olsa da, altta yatan sebep timoma olabildiğinden bu uygun huylu tümörün akla gelmesi tedavi açısından büyük kıymet taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah Erdoğan, timoma cerrahisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kas hastalığı ile karıştırılabilir

Timoma göğüste kalbin önündeki timüs bezinden kaynaklanan tümörün kaslar ile çalışmayı engelleyen bir unsur üretmesiyle oluşur. Timoma, timus cerrahisi üzere mediasten hastalıkları toplumda çok fazla bilinmemektedir. Lakin kas güçsüzlüğü gelişip nöroloji kliniğine başvurulursa anlaşılır. Bir de tümörün büyümesine bağlı olarak göğüs bölgesinde yaptığı bası sebebiyle; halsizlik, göğüste basınç hissi, öksürük, yutma zahmeti üzere şikayetlere neden olabilir. Bu belirtiler ile hasta bir uzmana başvurduğunda şayet akciğer sineması ile teşhis konulabilmiş ise erken periyotta göğüs cerrahı tarafından tedavi edilebilir. Timoma küçük olsa da kas hastalığıyla ilgili belirtiler gösterebilir.

Timus bezi büyümesi ve timoma kas hastalığına neden olur

Timus bezi büyümesi hiperplaziye daha sonra tümoral yapıya dönüşerek timoma formuna gelir. Timoma olduğu için kas hastalığı ortaya çıkar. Bir de timusun başlangıçta büyümesiyle erken periyotta kas hastalığı başlar. Burada timus büyüktür ve tümör oluşmamıştır. Bazen de kas hastalığı geç ortaya çıkar timoma kitle formuna dönüşmüştür. Geçmeyen kas hastalıklarında timus kesinlikle araştırılmalıdır.

Nedeni tam olarak bilinmiyor

Timoma orta yaş ve orta yaş üzerinde daha sık görülür. Çocuklarda ve 20 yaş altındaki şahıslarda çok nadiren karşılaşılır. Timomanın neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Timomada küçülmesi gereken bezi daha fazla çalışmaya zorlayan bir etken vardır. Nedeni şimdi keşfedilmemiş olsa da genetik yapı, gerilim, hayat hali, alınan kimyasal hususlar timomaya neden olabilir.

Kalbin önünde yer alıyor

Timoma olan hastalarda timoma kalbin önünde olduğunda, oradaki alanın dar olması nedeniyle etraf organlara çabuk bası yapar. Bu yüzden timomanın çıkarılması için açık cerrahiye gereksinim vardır. Geniş bir alandan timoma yani nodül tam olarak çıkarılır. Göğüs kafesinin açılması hastaları korkutabilmektedir fakat akciğer ameliyatlarında başvurulan torakotomi tekniğinden daha kolaydır. Ameliyat sonrasında daha az ağrı ve komplikasyon görülür. Şayet hastada timoma yoksa ve timus küçük bir bez iken büyüme görülüyorsa endoskopik prosedürlerle de timusun çıkarılması gerçekleştirilebilir.

Göğüs içinde doğuştan kistler de görülebiliyor

Göğüs içinde timoma dışında doğuştan olan kistler de vardır. Bu kistler de benzeri şikayetleri oluştururlar. Bu şikayetler kas hastalıklarıyla alakalı değildir fakat timomayla misal rahatsızlıklara neden olur. Tekrar bu kistler göğüs içinde bası hissi, yutma zahmeti, öksürük ile belirti verebilir. Timus bezi büyüklüğü ve timoma tıpkı şey değildir. Timus bezi olağanda çocukluk çağında immun sistemin gelişmesi için bir aracı organ olarak misyon alır. Kemik iliği olgunlaşıp immun sistem geliştikten sonra timus bezine insanların muhtaçlığı olmaz. Yetişkin insanlarda timus bezi körelmiş, küçülmüş 2 grama kadar düşmüş bir atrofik beze formundadır. Fakat 3 buçuk kilogram doğmuş bir bebekte timus bezi 15 gramın üzerindedir.

Timoma şu şikayetlere neden olabilmektedir;

  • Her gün yapılan hareketleri yaparken çabuk yorulma
  • Uzun yürüyüşlerde yorulma
  • Yemek yerken yorularak yutkunmanın güçleşmesi
  • Halsizlik
  • Göğüste bası hissi
  • Öksürük

15 cm’e kadar büyüyebilir

Mediasten cerrahisi, bedendeki bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı oluşan ve belli kaslarda zayıflamaya yol açan Myastenia gravis hastalığında ve timoma kelam konusu olduğunda yapılır. Myastenia graviste timüs küçüktür ve endoskopik prosedürlerle timus bezi çıkarılabilir. Timoma olduğunda artık kitle oluşmuş ve büyümüştür. Ortalama 3 ila 6 cm ortasında bir kitle haline gelmiştir. Bu büyüklükteki kitle endoskopik yollarla çıkarılmaz ve açık cerrahiye başvurulur. Timoma 3 cm’den 15 cm’e kadar büyüyebilen âlâ huylu bir tümördür.

Cerrahi göğüs kafesi açılarak yapılıyor

Timoma toplumda akciğer kanseri üzere çok sık görülen bir hastalık değildir. Timoma kas hastalığıyla alakalı olduğu için nöroloji uzmanlarıyla birlikte takibi yapılır. Fakat timoma cerrahi ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Myastenia gravis nörolojik bir hastalık olarak medikal tedavi edilir. Fakat toraks CT ile timüs hiperplazisi olup olmadığı denetim edilir ve varsa cerrahiye başvurulur. Şayet miyasteni diye isimlendirilen kas hastalığı göğüs içinde timüs bezinin büyümesi ile bağlantılıysa bu hasta cerrahiden önemli halde fayda görür. Cerrahi steryum diye isimlendirilen kalp ameliyatlarındaki üzere göğüsteki ana kemiğin açılması ile yapılır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu